Limity bukmacherskie to temat tabu. Szczególnie sami bukmacherzy niechętnie przyznają się do ich stosowania. Początkujący gracz musi wiedzieć jednak, że limity bukmacherskie istnieją. Są dwa główne rodzaje limitów:

- nakładane na indywidualnych graczy,

- oraz nakładane na wydarzenia.

Cel nakładania limitów przez legalnych bukmacherów jest oczywisty. Minimalizowanie swoich strat. Bukmacher ogranicza możliwość dokonania zakładów za zbyt wysokie jego zdaniem kwoty, bo w przypadku ich braku gracze mogliby obstawiać za bardzo wysokie kwoty, co mogłyby spowodować, że bukmacher musiałby wypłacać bardzo wysokie wygrane. Nie ma jednego odgórnego sposobu tego jak bukmacherzy limitują grę swoim klientom. Każdy bukmacher prowadzi własną politykę w tym bardzo specyficznym wycinku świata bukmacherki.

Zakłady bukmacherskie – limity indywidualne

Limity indywidualne nakładane są przez bukmacherów na konkretnych graczy. Typer, który zdecydował się - zdaniem bukmachera - na zbyt wysoką stawkę jest najczęściej informowany o tym w momencie złożenia zakładu. Bukmacher wysyła informację zwrotną o tym, że możemy zawrzeć taki zakład, ale stawka musi być odpowiednio niższa. Limit zależy od wielu czynników np. od wysokości kursu, oszacowanego przez bukmachera prawdopodobieństwa lub tego, że wielu graczy próbuje obstawić wysoko dany zakład w podobnym czasie.

Każdy obstawiający może spotkać się z takim czasowym limitem. Są jednak gracze, którzy po pewnym czasie dostają informację, że u danego bukmachera mogą grać maksymalnie np. tylko do 100 zł. Dlaczego? W ocenie bukmachera taki gracz był już dla bukmachera nieopłacalny. Firma zauważyła, że typer gra dość agresywnie, zna się na rzeczy i coraz częściej wygrywa duże sumy. Nie chcą do końca tracić takiego klienta, bo przecież zawsze passa może się odwrócić i nakładany jest na takiego gracza limit.

Jednak nie tylko „duzi” gracze muszą liczyć się z limitami. Również ci „mądrze” grający, ale za małe kwoty, mogą spotkać się z limitem. Tu również bukmacher widzi, że gracz choć może nie gra za wysokie stawki, to jednak regularnie wygrywa z bukmacherem, przez co staje się coraz mniej dla niego opłacalny. Historia zna takie przypadki, że obstawiający mogli zawierać zakłady bukmacherskie za ledwie kilka złotych. Często zdarza się też ustawienie indywidualnego limitu tylko na rozgrywki. Jeśli bukmacher zaobserwował, że ich klient pasjami gra na niszową ligę i wygrywa regularnie spore kwoty, to może uznać, że to nie tylko szczęście i dobra analiza stoi za sukcesem gracza, ale też sporo wiedzy, która nie jest dostępna dla bukmachera.

limity bukmacherskie

Zakłady bukmacherskie - limity na wydarzenia

Limit bardzo często może dotknąć tych graczy, którzy stawiają bardzo popularne wydarzenie w danym czasie. Szczególnie gdy nagle gracze zaczynają obstawiać za wysokie stawki na gracza, który nie był faworytem bukmachera. Najczęściej bukmacher zawiesza wtedy możliwość zawierania zakładu i stara się szybko skorygować kurs lub gdy jednak nie widzi nic niebezpiecznego dla siebie pozostawić go w niezmienionym kształcie.

Limity bukmacherskie nakładane są także z góry. Dotyczy to sytuacji niszowych i niższych lig, o których wiedza bukmachera może być nieco niższa. Do tego mogą być one wykorzystywane do ustawiania wyników, bo są zdecydowanie mniej śledzone niż najważniejsze rozgrywki. Takim przykładem może być np. wymóg obstawiania minimalnej liczby meczów na kuponie jeśli chcemy na nim zawrzeć np. mecz czwartoligowych drużyn piłkarskich. Zdecydowanie zmniejsza to szansę na zmowę zawodników drużyn rozgrywających ze sobą mecz i na to, że pozostanie to nie wykryte. Innym sposobem jest także odgórne limitowanie stawek. To również najczęściej spotyka się w zakładach na niższe ligi i mniej znaczące rozgrywki np. gracz z góry wie, że może maksymalnie zagrać za 100 zł na dane rozgrywki.

Bukmacherzy stosują też limity w postaci ograniczenia możliwości zagrywania zakładów z oferty o podwyższonych kursach. Najczęściej tylko jedno spotkanie z takiej oferty może znaleźć się na kuponie gracza.

limit bukmacherski

Legalni bukmacherzy - autolimity

Innym rodzajem limitów są te, które to sami gracze nakładają na siebie. Obowiązek ich ustanawiania wynika wprost z ustawy hazardowej i bukmacherzy już przy rejestracji muszą zapytać swojego klienta za jaką maksymalnie sumę chcą obstawiać zakłady bukmacherskie. Limity są zarówno tygodniowe jak i miesięczne. Zmniejszyć można je w każdej chwili, ale zwiększenie już nie jest takie proste. Pierwsze zwiększenie limitu zostanie aktywowane po 24 godzinach, drugie – po tygodniu, trzecie i kolejne dopiero po trzech miesiącach.

Dokładnie tak samo działają limity spędzonego czasu na stronie bukmachera.

Oprócz tego gracze mogą czasowo zawiesić swoje konto lub całkowicie je zdezaktywować – bez możliwości ponownego założenia. Wszystko to ma zapobiegać uzależnieniom się graczy od zakładów bukmacherskich.