Listy kursowe bukmacherów są bardzo rozległe. Nie ma powodów do wstydu jeśli na początku swojej przygody z bukmacherką nie bardzo wiemy w co „włożyć ręce”. Nie ma też powodów do paniki, bo wbrew pozorom strony internetowe bukmacherów są ułożone w bardzo przyjazny i intuicyjny sposób dla graczy. Trzeba jednak znać tylko kilka pojęć, które ułatwią nam nawigację po stronie bukmachera.

Najważniejszym aspektem jest wybór tego co chcemy obstawiać za pośrednictwem legalnych bukmacherów. Podstawowy wybór możemy podzielić na trzy grupy:

- zakłady przedmeczowe,

- zakłady „na żywo”,

- sport wirtualny.

Zakłady przedmeczowe to nadal najbardziej popularny sposób na typowanie wydarzeń sportowych. Gracz przed rozpoczęciem spotkania typuje jego rozstrzygnięcie.

W ofercie legalnych bukmacherów w Polsce znajduje się od 20 do ponad 30 różnych dyscyplin sportowych, a gracze mają do dyspozycji m.in. statystyki, które są publikowane przez każdego bukmachera online. Jednak gracze nie muszą koncentrować się tylko na prostym rozstrzygnięciu kto wygra lub czy będzie remis. Zakłady przedmeczowe w obecnych realiach świata bukmacherskiego to coś znacznie więcej. Gracze mogą typować wiele dodatkowych zdarzeń do pojedynczych meczów. Są to tzw. rynki lub markety. I tak w przypadku piłki nożnej legalni bukmacherzy oferują nawet ponad 300 dodatkowych zakładów do jednego spotkania. Jakie kursy znajdziemy na „rynkach”?

- Zakłady z podpórką, czyli np. 1x, x2, 12 – gracz zatem wygra jeśli nastąpi jedno z dwóch rozstrzygnięć przez niego wytypowanych;

- over/under – to bardzo popularny sposób gry na typowanie np. liczby goli w meczu piłkarskim (dostępne również w innych dyscyplinach sportu). Over 2,5 – oznacza, że gracz stawia to, iż w meczu padną co najmniej trzy gole;

- dokładny wynik – ten rodzaj zakładów kusi wysokością kursów. Jednak trzeba pamiętać o tym jak trudno jest trafić jakim dokładnym rezultatem bramkowym (lub punktowym) zakończy się dane spotkanie;

- handicapy – jedna z drużyn ma przewagę lub stratę już na starcie. Kursy na takie wydarzenia najczęściej są stosowane, gdy murowany faworyt spotyka się z teoretycznie bardzo słabą drużyną. Zdecydowanie uatrakcyjnia to kursy na takie spotkanie;

- liczba kartek, rzutów rożnych, fauli itd. - takich kursów można znaleźć bardzo dużo. Niemal każdy aspekt danego sportu można znaleźć na liście kursowej legalnych bukmacherów;

- kto strzeli bramkę, kto dostanie kartkę, kto zdobędzie najwięcej punktów – podobnie jest w odniesieniu do indywidualnych osiągnięć zawodników – zarówno w sportach indywidualnych jak i drużynowych.

Legalni bukmacherzy – zakłady „na żywo”

Zakłady „na żywo” cieszą się coraz większą popularnością. Do tego stopnia, że są bukmacherzy, którzy niemal całą ofertę na zakłady przedmeczowe przekładają na kursy „live”. Kluczem w zakładach „na żywo” jest to, że kursy na takie wydarzenia zmieniają się na bieżąco. Bukmacher koryguje je ze względu na upływający czas oraz przebieg rywalizacji. Na pewno obstawiając „na żywo” gracze mają większą wiedzę na temat formy zawodników danego dnia. Czasami też można znaleźć nieco wyższe kursy niż przy zakładach przedmeczowych. To co może nieco zgubić początkujących graczy to obstawianie zakładów „na żywo” w sposób impulsywny i emocjonalny. Jest to do tego stopnia groźne, że w niektórych krajach na świecie, zabroniono reklamowania zakładów „live” w trakcie relacji z wydarzeń sportowych.

Gracze obstawiając „na żywo” mają do dyspozycji rynki dodatkowych wydarzeń, statystyki aktualizowane na bieżąco oraz graficzny opis wydarzeń. Niektórzy bukmacherzy mają także prawo do przeprowadzania transmisji „na żywo” z wybranych wydarzeń sportowych.

zaklady na zywo

Legalni bukmacherzy – sport wirtualny

Sport wirtualny to kolejny typ zakładów bukmacherskich. Jednak nie wszyscy legalni bukmacherzy mają ten rodzaj zakładów w swojej ofercie. Sport wirtualny to wydarzenia generowane przez algorytm. Gracze mają co prawda do dyspozycji statystyki, ale nie można przeprowadzić naprawdę rzetelnej analizy spotkania. O wyniku i tak zadecyduje ślepy komputerowy los. Kursy na sport wirtualny są z reguły wyższe niż w „normalnej” ofercie, a mecze rozgrywane są jeden po drugim przez całą dobę. W ten sposób można postawić nawet kilkaset zakładów dziennie. Nie da się ukryć, że jest to czynnik bardzo uzależniający i może doprowadzić do sporych strat, bo chęć i spore możliwości „odegrania się” mogą wziąć górę.

Legalni bukmacherzy – zakłady specjalne

Jeszcze innymi rodzajami zakładów są zakłady specjalne. Pod tą nazwą z reguły kryją się kursy na wydarzenia nie związane ze światem sportu. Polityka, wydarzenia kulturalne, wydarzenia społeczne, rynki finansowe – to tylko część pomysłów bukmacherów. W zmieniającym się świecie coraz więcej do powiedzenia ma e-sport. Rywalizacja ludzi w grach komputerowych ma coraz większą rzeszę fanów i nie umknęło to uwadze bukmacherów, którzy również rozgrywki i turnieje w e-sporcie umieszczają w swojej ofercie kursowej.